So that’s the approach we’ve taken with everything from tiles to cabinets to, most recently, appliances.
How do you get the look of a pro-style Viking or Wolf kitchen without spending $5,000+ on JUST a stove that looks like this?

Well, you go to Yale Appliance in South Boston – which is basically the IKEA of appliances and lighting and you look at quality, aesthetics and manufacturers’ rebates. The more you buy from a manufacturer, the more you save. We really liked the looks (and the reviews and data re: servicing needs/complaints) of the Jenn-Air pro line.
Here's the look of the items in an actual kitchen:

Gas convection range, french door shallow depth refrigerator (so it looks built in), over the range microwave hood and stainless interior dishwasher (Chris is stoked about this $1300 high-end dishwasher!). And there is something industrial about the handles on all of these appliances that scream Chef Ramsey!
Get a closer look at the stove. Sure, it's no Wolf, but it's damn near it in looks - and, according to reviews, not far behind when it comes to performance either.

So we bought the fridge on Sat to enable us to take advantage of the $150 Massachusetts tax rebate, as well as Yale’s $150 match. Regular price: $1999. Our price: $1249.

And we have the rest of the package teed up to buy on August 13th, which will save us a few hundred bucks in taxes (for those of you Bay Staters who don’t know already, the weekend of August 13/14 is tax-free weekend in the Commonwealth).

We won’t get all of the rebates on our new kitchen until the items are delivered (probably late September/early October, right before the cabinets are refaced), but we will certainly make sure we get cash in on the rebates. You’ve probably heard about $50 rebates for phones costing $250. How about $1200+ in rebates on a $6,000 kitchen? We’re listening…
Interesting fact I found online: The average breakage, or people who do not turn in rebates is 80-90% in groceries. So instead of lowering wholesale price, manuacturers bet on this "breakage". But $1,175 is a little different than a coupon for 75 cents off that Green Giants peas.
We budgeted $3,000 for all of our appliances. When all is said and done, this kitchen will cost us about $4,800. We love to cook. The reviews are good. Everything matches and looks legit. We’re getting a really good bang for our buck. We are happy to move on from this decision.
One other update worth sharing – before picking up our appliances, we took 3 cars to Fitzgerald Tile in Woburn and left with 1,300 lbs of tile and 25 lbs of grout for the “mudroom turned sunroom.” All in all, a very productive Saturday! (Yes, I am strategically trying to have very productive Saturdays with Chris before football starts. Then, I know I’m on my own. Well, I’ll have Mom…who has been so so helpful!)
No comments:
Post a Comment